ISKRA ROWIEŃ, synonim sportu w Rowniu.

Źródła mówią, że już w 1920 w Rowniu działał klub piłkarski o nazwie Haller Rowień. W 1932 założona została drużyna o nazwie „Strzelec”. Następnie z inicjatywy Jerzego Galiczka, Pawła Mroczka i Emila Kuczery do udział u w rozgrywkach piłki palantowej w Klasie B zgłoszony został zespól KS Jedność Rowień. Mecze najpierw rozgrywane były na Biesie, a później na Adlerowcu, gdzie zawodnicy przygotowali teren, karczując kawałek lasu. Mecze łączono z festynami z przedstawieniami teatralnymi w celu zebrania pieniędzy na pokrycie kosztów rozgrywek. Na mecze dojeżdżano rowerami. W 1934 Jedność awansowała do Klasy B.

Działalność zespołu przerwała II wojna światowa. Niedługo po wojnie na przełomie lat 1946/47 reaktywowano klub z inicjatywy Ryszarda Konska. Przyjął on nazwę Ludowego Zespołu Sportowego Rowień. Otwarte zostały sekcje piłki palantowej i siatkowej, która była zgłoszona do rozgrywek wiatach 1959-64. Przez pewien czas istniały nawet dwie drużyn palanta. Grano na Biesie i Adlerowcu, a pieniądze pozyskiwano jak przed wojną. Zespół piłki nożnej został założony w 1956 przez Alojzego Fojcika (prezes), Jana Janickiego (sekretarz), Pawia Benisza i Ryszarda Konska. LZS Rowień mecze w Klasie C rozgrywał na nowo utworzonym boisku na Adlerowcu. Za prezesury Ludwika Klenarta (1959-63) zmieniono nazwę klubu na LZS Iskra Rowień. Kolejną dyscypliną sportu, która doczekała się zarejestrowanej drużyny w Rowniu był tenis stołowy, jego sekcja działała wiatach 1963-69.

W okresie 1961-63 powstawało nowe boisko Iskry przy ul. Rybnickiej. Za utworzenie boiska odznaczeni zostali jego gospodarz Jan Benisz (1964) oraz ówczesny prezes Ryszard Konsek (1966). W 1970 trenerem Iskry został Longin Jona, który pełnił tę  funkcję 1990. Zespół z Rownia występował wtedy ze zmiennym szczęściem w Klasach C i B. kierownikiem drużyny w latach 1976-2000 był Józef Musiolik. W sezonie 1990/91 zespól pod wodzą Wacława Krutyły pierwszy raz w historii awansował do Klasy A. Przez 2 sezony występów na poziomie rozgrywek działała drużyna juniorów.

Od 23.II.1993, po kryzysie finansowym klub prowadziło Stowarzyszenie Ludowy Klub Sportowy „Iskra” Rowień. W 1993 z inicjatywy prezydenta Żor Zygmunta Łukaszczyka przeprowadzono remont boiska i wybudowano szatnie, przy czym zasłużyli się wieloletni piłkarze i działacze Alojzy Buchalik i Antoni Fizia. Sezon 1995/96 przyniósł historyczny sukces – awans do ligi okręgowej. Działo się to za kadencji prezesa Antoniego Fizia i trenera Andrzeja Frydeckiego, byłego zawodnika pierwszoligowego ROW-u Rybnik. W nagrodę podczas wakacji Iskra rozegrała mecz przyjaźni w Mezőkövesd. W sezonie 1996/97 funkcję trenera pełnił Ireneusz Krosny, a beniaminek z Rownia osiągnął największy dotychczasowy sukces — ósme miejsce w lidze okręgowej. W następnym sezonie drużynę dopadł kryzys. Wielu czołowych zawodników odeszło do innych klubów; co było przyczyną zajęcia ostatniego miejsca w lidze i spadku do Klasy A. Liczne zmiany składu i trenerów nie pomagały i już w sezonie 2000/01 zespól ponownie znalazł się w najniższej klasie rozgrywek. W 2001 funkcję trenera objął Krzysztof Żubertowski, który rozpoczął pracę z młodymi zawodnikami. Wiosną tego samego roku powołano zespól oldbojów; w którym znaleźli się głównie byli zawodnicy Iskry z „okręgówki”. Już po pierwszym roku rozgrywek w systemie wiosna-jesień awansowali do pierwszej ligi drużyn niezrzeszonych okręgu rybnickiego i występują tam nadal, chociaż skład uległ wielkim zmianom. W sezonie 2003/04 LKS Iskra Rowień szkoliła 3 sekcje: seniorów (Klasa C) juniorów i oldbojów (I liga niezrzeszonych). Szkolenia juniorów zaprzestano w VI 2004, a seniorzy bez większych sukcesów grali do połowy sezonu 2005/06, kiedy to z powodu braków kadrowych oraz rozpadu zarządu ich działalność zawieszono. Część zawodników przeszła do drużyny niezrzeszonych.

13 VI 2009 grupa sympatyków Iskry założyła Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Rowień. Zaowocowało to reaktywowaniem działalności klubu Iskra. Młody zespól trenuje jeden z jego zawodników Łukasz Kąsek. W VIII 2009 Iskra Rowień zaczęła sezon 2009/10, wracając do rozgrywek C-Klasy po 3,5 rocznej przerwie. Pierwszy mecz zawodnicy z Rownia wygrali 5:3 z Interem Krostoszowice. Iskra rozpoczęła szkolenie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rowniu. Najdłużej grającym zawodnikiem Iskry jest Eugeniusz Buchalik, który występował w Iskrze 18 lat (od 1983 do 2000). Do najskuteczniejszych strzelców Iskry należą m. in Stanisław Konsek, Andrzej Mroczek i Wacław Krutło, który zaliczył występ w juniorskiej reprezentacji Polski.

źródło:
Leksykon Żorski